Proizvođači metala u Europskoj uniji (EU) nastoje ishoditi da Bruxelles nametne izvozne carine ili zabranu izvoza metalnog otpada u SAD, i to u idućim tjednima, kako bi se zaustavio snažan porast takvog izvoza prouzročen američkom trgovinskom politikom.
Tvrtke upozoravaju da se javlja manjak takve vrste otpada i da to izvrće strategiju smanjenja ugljičnih emisija. Američke carine od 50 posto na uvoz čelika i aluminija povećale su potražnju i napumpale cijene metalnog otpada koji ne potpada pod carinski režim.
Industrija aluminija traži od EU da zaustavi izvoz koristeći ovlasti kakve su primijenjene tijekom pandemije kada je Europska komisija od tvrtki zahtijevala da traže dopuštenje za izvoz zaštitne opreme i cjepiva. Carine na izvoz bi bile tek druga opcija.
“Ovo je vrlo bitna i velika tema”, kazao je za Reuters glavni direktor europske udruge proizvođača čelika Eurofer Axel Eggert.
Dodao je da većina izvaneuropskih proizvođača već ima uvedene restrikcije.
Metalni otpad je važan za smanjenje ugljičnih emisija u metalnoj industriji jer recikliranje štedi i do 95 posto energije potrebne za proizvodnju aluminija, a kod čelika je to 80 posto.
U prva tri mjeseca na godišnjoj razini porast izvoza metalnog otpada u SAD porastao je trostruko.
Lobistička skupina Europski aluminij napominje da sada kada SAD zadržava svoj metalni otpad EU postaje glavno izvozno područje.
I prije carina koje je nametnuo američki predsjednik Donald Trump izvoz otpada je bio rastući problem u EU jer se puno izvozilo u Tursku, Indiju, Egipat, Pakistan i SAD.
Prvi čovjek Europskog aluminija ističe da proizvođači metala ne mogu čekati na eventualni trgovinski dogovor sa SAD-om.
Pročitajte još:
Izvozne restrikcije u EU su rijetke, a Europska komisija je izjavila da je u regularnom dijalogu s metalnom industrijom procjenjujući stanje na tržištu. Bruxelles je najavio da će u trećem kvartalu odlučiti jesu li potrebne trgovinske mjere za čelik, aluminij i bakar.
Glavni izvršni direktor austrijske tvrtke Hammerer Aluminium Industries Rob van Gils je rekao da se, ako se stvari ne promijene, nanosi velika šteta Zelenom planu EU-a jer će tvrtke imati problema ako cijena metalnog otpada gotovo dosegne cijenu konačnog proizvoda, a kupnja iz trećih zemalja, kao što je Indija, značila bi uvoz metala s visokim ugljičnim otiskom.
3 Odgovora
Mjere oporezivanja i carina od strane Amerike ostavljaju negativne efekte na industriju aluminija…ovo je jedan primjer toga.
Mjere oporezivanja i carina od strane Amerike ostavljaju negativne efekte na industriju aluminija…ovo je jedan primjer toga…
Previše otpada, a nigdje s njim